MASKENİ TAK
Görsel: Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

 • Kullanım ŞekliKullanım Şekli
  Seçimi yapılmış maskeyi kullanım alanına girmeden önce kontrol ediniz. Şekil 3'te olduğu gibi nefes alışverişi yaparak bir kaçak olup olmadığını test edin. Eğer kaçak var ise resim 1-2-3-4'teki gibi tekrar takma işleimini gerçekleştirin. Çalışma alanında en az %19,5 oranında oksijen bulunmalıdır. Aksi taktirde maske kullanılamaz. Yeterli oksijenin bulunmadığı havasız kuyu, depo ve ambar gibi yerlerde maskeyi kullanmayınız. Maskeler gaz ve buhara karşı koruma sağlamamaktadır.
 • Uyarı Şekil - 1
  Lütfen,
  kullanım talimatını
  okuyunuz.
  Uyarı Şekil - 2
  Depolama
  sıcaklık aralığı
  Uyarı Şekil - 3
  Raf Ömrü
  Uyarı Şekil - 4
  Depolama alanı
  nem oranı
 • Uçucu aerosellere karşı kullanılmaz. Patlayıcı alanlarda kullanılmaz. Raf ömrü geçen maskeler kullanılmaz. Nefes alma direnci artan maskeler kullanılmaz. Hasar / tamirat görmüş maskeler kullanılmaz.
 • Maskenin kullanıcıyla uyumunun çok iyi olabilmesi için kullanıcının sakallı, bıyıklı olmaması, yüz ve baş kısmında yara izi bulunmaması gerekir. Bu gibi durumlarda maske sızdırma yapacağından kullanımı uygun olmaz.
 • Avrupa Birliği pazarında satılacak bir ürünün eğer Avrupa Birligi Direktiflerinden birinin veya birkaçının kapsamına giriyorsa CE Markasını taşıması yasal bir zorunluluktur. "CE" Markası adını Fransızca "Avrupa'ya Uygunluk" anlamına gelen "Conformité Européene" kelimelerinin baş harflerinden almıştır. Bu düzenleme, üreticilerin CE işaretini ürünlerin üzerinde, ambalajlarında ve ürün hakkındaki her türlü doküman üzerinde kullanmalarını zorunlu kılmaktadır.
 • Bu standard, ortamdan uzaklaşılamayan durumlarda, parçacıklara karşı koruma amaçlı kullanılan solunumla ilgili koruyucu cihazlardan filtreli yarım maskelere ait asgarî özellikleri kapsar. Detaylı bilgi için Türk Standartları Enstitüsü (TSE) adresini ziyaret edebilirsiniz.
  TSE internet sitesi
 • 8 saatlik çalışma sonrasında maskenin halen kullanılabilir olup olmadığının testidir.
 • FFP; Solunum için süzücü parça içeren tek kullanımlık ve bakım gerektirmeyen maske anlamı taşır.
 • Avrupa Birliği Kişisel Koruyucu Donanımları direktifine göre EN 149: 2001 +A1: 2009 standartlarında tanımlandığı gibi süzme performansını sınıflandırmıştır. FFP1 Su ve yağ bazlı zararsız toz ve neme karşı %80 koruma sağlar FFP2 Su ve yağ bazlı zararsız toz ve nem ve dumana karşı %94 koruma sağlar FFP3 Su ve yağ bazlı zararsız toz ve nem ve dumana karşı, bazı virüs, mikro biyolojik ortamlar ve ilaç endüstrisi %99 koruma sağlar
 • Maskeler tek kullanımlıktır. Fakat çalışma ortamının özelliklerine ve nem durumuna göre kullanım ömrü azalabilir. Güvenliğiniz için nefes alıp verme direncinin arttığı taktirde yenisi ile değiştirilmesi önerilir.